Jak kultura masowa wpływa na modę
Nie da się zaprzeczyć, że świat kultury i mody od dawna miały na siebie wielki wpływ. Ta tendencja nasiliła się wraz z rozwojem mediów masowych, kiedy to melomani mogli zacząć oglądać swoich idoli, a aktorzy filmowi i teatralni stawali się ikonami stylu dzięki rozwojowi szerokiemu dostępowi odbiorców do szklanego ekranu. Ta sytuacja dała możliwość wpłynięcia na wybory dużej grupy docelowej. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów są trendy w modzie lansowane przez najważniejszych artystów swojej generacji. Bo kto nie chciałby choć trochę poczuć się jak swój idol, wybierając ubrania zakładane przez ulubionego muzyka czy aktora? Choćby kraciaste koszule Kurta Cobaina czy kreacje Kanye Westa stały się dla swojego pokolenia niejakim znakiem rozpoznawczym, który demonstruje przywiązanie do określonej subkultury.
Artyści ubierają fanów
W latach 20. XXI wieku wielu najważniejszych artystów ma swoje marki modowe – jako przykład można wskazać, chociażby Beyonce, Madonnę albo Justina Timberlake’a. Nie zawsze jednak tak było. Zwykle popyt na określony typ ubrań tworzył się oddolnie wśród młodych ludzi należących do subkultury. Często to z członków grupy ubierających się w określony sposób, wyrastali frontmeni zespołów reprezentujący daną subkulturę, dlatego styl ubioru nie był kreowany przez samych artystów, ale przez projektantów mody tworzących ubrania odpowiadające określonej grupie.
Ponadczasowy styl bez kompromisów
Jedną z czołowych marek wybieranych właśnie ze względu na styl odpowiadający młodej generacji jest Ben Sherman. Już pod koniec lat 50. dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, wysokiej jakości i unikalnym kolorom, ubrania Bena Shermana zostały wybrane przez modernistów (nazywanych później modsami) jako wyznacznik ich stylu. Modsi byli znani jako sympatycy typowo brytyjskich marek. Nosili oni także oznaczenia związane z brytyjskimi motywami, np. Union Jack czy symbole RAF-u. Nawiązanie do symboli brytyjskich sił powietrznych można znaleźć, chociażby w ostatniej kolekcji Bena Shermana. Głównym motywem jednej z linii jest właśnie symbol RAF-u, a oprócz tego wśród zaprojektowanych ubrań jest wiele ponadczasowych modeli odwołujących się do klasycznej stylistyki. Najnowszą kolekcję Bena Shermana możesz znaleźć tutaj na stronie internetowej sklepu clobber.pl.
Wpływ na kulturę marki Ben Sherman
Kolekcje marki Ben Sherman są uznawane za bardzo ważne, patrząc na to, jaki wpływ wywarły nie tylko na kulturę modsów, ale też innych nurtów w kulturze, przede wszystkim brytyjskiej. Do ponadczasowych ubiorów projektowanych przez Bena Shermana można zaliczyć m.in. koszule noszone początkowo przez brytyjskie gwiazdy jazzu. Firma wprowadziła również na rynek znaną koszulę typu oxford z guzikami przy kołnierzu. Te ubrania znacząco rozszerzyły liczbę osób, dla których stroje Bena Shermana nie były tylko ubraniami, ale też oznaką przynależności do danej subkultury – wpływały na styl życia. Do gatunków muzycznych, których członkowie ubierali się u Bena Shermana można, chociażby zaliczyć two-tone, ska czy brit pop, a spadkobiercy tej tradycji są jej wierni do dziś.