Czego gry uczą nas o finansach?

Closeup photo of man making move in chess game with twisted banknotes

Dla większości z nas gry to tylko sposób na odstresowanie się po pracy albo spotkanie ze znajomymi ze wszystkich stron świata, ale wiele z nich uczy nas również o finansach. Jeśli decydujemy się grać bez kodów albo cheatów jesteśmy zmuszenie do radzenia sobie z niewielką kwotą, którą musimy mądrze dysponować. Większość z nas nie przenosi co prawda lekcji z gier do prawdziwego życia, ale nie oznacza to, że są one bezwartościowe.

Na większe cele musimy dłużej oszczędzać


Gry, w których pojawiają się ograniczone fundusz, przeważnie wymagają od nas dokonywania wyborów. Albo oszczędzamy, albo wydajemy prawdziwe pieniądze na wirtualną walutę zapewniającą nam ulepszenia lub elementy dekoracyjne. Są osoby, które lekką ręką wydadzą parę stówek na grę, ale większość z nas postawni oszczędzać albo w ogóle zrezygnować z zakupu. Podobnie może wyglądać nasza sytuacja finansowa w życiu. Jeśli na coś nas nie stać, nie powinniśmy brać kredytu, tylko oszczędzać albo zrezygnować, bo wiemy, że w przyszłości pojawią się znacznie ważniejsze i pilniejsze wydatki.

Głupio wydane pieniądze są nie do odzyskania


Czasami zdarzy nam się kliknąć coś, czego nie powinniśmy ruszać i część naszych środków przepadnie. Jak nietrudno się domyśleć, taka sytuacja wcale nie jest miła, ale musimy się z nią pogodzić. Takie lekkomyślne zachowanie może skutkować przegraną rundą, a w przypadku gier, które nie są sieciowe, straceniem swoich oszczędności na niepotrzebną nam pierdołę. Przełóż tę wiedzę do swojego prawdziwego życia. Nie kupuj rzeczy pod wpływem impulsu, bo możesz mocno tego żałować, a pieniądze, które na nią wydałeś, zapewne będą dla Ciebie nie do odzyskania, bo przypomnisz sobie o niej po roku.

Czasami inwestowanie nie jest najlepszą strategią


W grach możemy oszczędzać albo inwestować. Czasami ta druga opcja przyczynia się do naszej przegranej. W większości gier dobrze jest mieć zapas gotówki, bo może nam się kiedyś przydać. Oczywiście wszystko zależy do mechanizmów rządzących daną produkcją, ale w większości przypadków najlepiej sprawdza się połączenie inwestowania z oszczędzaniem. W ten sposób nawet w przypadku przegranej mamy środki, po które możemy sięgnąć w razie problemów. Zacznij tak samo myśleć o swoich prawdziwych finansach. Pogotowie finansowe jest często znacznie ważniejsze, niż dochód pasywny.

1 thought on “Czego gry uczą nas o finansach?

  1. Gry ogólnie oprócz funkcji rozrywkowej mają inne przydatne funkcje. Ja również nauczyłem się wiele słów z języka angielskiego grając w gry.

Comments are closed.