7 bardzo prostych rzeczy, które zmienią twoje podejście do pieniędzy

Wiedza to potęga, mawiają niektórzy. Jasne, wiedza to kolosalna wartość, tylko w dziedzinie finansów to troszkę za mało. Co z tego, że jesteś ekspertem giełdowym, pracownikiem banku po wielu szkoleniach czy prowadzisz dom, ale uwielbiasz blogi finansowe. Masz wiedzę, ale w niczym nie przekłada się ona na zawartość twojego portfela. Po prostu sama wiedza to zbyt mało, bo ważne jest jeszcze wprowadzenie jej w życie. Jakie zasady wdrożyć, by zrewolucjonizować finanse domowe?

 1. Czas na finanse
  To naprawę zastanawiające, że poświęcamy 40 godzin dziennie na zarabianie pieniędzy, a tak niewiele czasu poświęcamy na troszczenie się o to, co się z nimi dzieje. Nie zastanawiamy się nad sprawami finansowymi, zwłaszcza gdy pieniędzy nam nie brakuje. Problem pojawia się dopiero w tej chwili, gdy z jakichś przyczyn ich nie mamy: tracimy pracę czy banalnie psuje się pralka, a my nie mamy za co kupić nowej. Nie byłyby to żadne kłopoty, gdybyśmy regularnie, raz w tygodniu poświecili pół godziny na uporządkowanie swoich finansów.
 2. Prosty cel
  Znasz taką sytuację z dzieciństwa, gdy siedziałeś w kąciku, nudziłeś się i sam nie wiedziałeś, czego chcesz? Niektórym ludziom to zostaje i mimo dorosłości, nie potrafią stwierdzić, jakie właściwie są ich cele i marzenia. Pomyśl, czego chcesz: wyjechać na egzotyczne wakacje, zmienić samochód, czy spłacić kredyt hipoteczny. Taki cel, zapisany na karteczce i zawieszony na lodówce, do której zaglądasz codziennie to najlepsza mobilizacja.
 3. Automatyzacja
  Najgorsze przekonanie, w którym zbyt często trwamy to myśl, że nie mamy z czego oszczędzać. W każdym miesiącu pojawia się jakiś wydatek: a to samochód się popsuła, a to trzeba zapłacić za zieloną szkołę, a to nadszedł sezon wyprzedaży i trzeba uzupełnić garderobę. Nigdy nie będzie inaczej, dlatego postaw na automatyzację. Zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, przelewaj określoną kwotę na konto oszczędnościowe i zapominaj o tym. Nawet nie myśl, na co możesz wydać te pieniądze. Po prostu ich nie masz i już.
 4. Cena twojego czasu
  Wiesz, ile kosztuje godzina twojego czasu? Ile zarabiasz w tym czasie? To bardzo cenna wiedza, bo pozwala ci na stwierdzenie, choćby tego, czy zakupu, który planujesz, jest wart takiego czasu spędzonego za biurkiem. Dzięki tej wiedzy orientujesz się, czy proste czynności opłaca się wykonywać samodzielnie, czy lepiej je zlecać.
 5. Wydatki nieregularne
  To zwykle takie jednorazowe strzały rujnują nasz budżet. Może to być konieczność opłacenia dodatkowego podatku, wyjazd wakacyjny czy opłaty za ubezpieczenia. Załóż konta celowe i co miesiąc przelewaj na nie kwotę, która z czasem pokryje wydatki.
 6. Opanowanie nawyku
  Każdy z ans ma jakiś nawyk, przez który z naszego konta znikają pieniądze. Najważniejsze to zidentyfikować tego „wroga” i uszczelnić system. Może to być codzienna poranna kawa, zbyt częste wizyty w restauracjach czy nadmierne kupowanie. Zidentyfikuj problem i daj sobie czas, np. miesiąc, by go zlikwidować.
 7. Emerytura
  Tak trudno pogodzić się z tym, że kiedyś będziemy starzy. Tylko to nas nie minie i każdy z nas kiedyś stanie się mało produktywny i nie będzie mógł pracować. Pomyśl o tym i załóż celowe konto, na które będziesz wpłacać pieniądze potrzebne ci na emeryturze.