7 rzeczy, na które przygotuj swój portfel w 2022 roku

Nie ma się co oszukiwać, rok 2022 nie będzie prosty, łatwy i przyjemny i mowa tu oczywiście tylko o sprawach finansowych. Trzeba się solidnie przygotować i skrupulatnie pilnować swojego portfela, bo zmian jest sporo, a każde przeoczenie może nas sporo kosztować. Na co najbardziej zwracać uwagę w nadchodzącym roku?

 1. Pilnuj ulgi dla klasy średniej
  Życie nie zawsze jest przewidywalne, a niestety Polski Ład i ulga dla klasy średniej zaczynają od nas wymagać skrupulatnego planowania swoich dochodów i to w skali roku. Nie byliśmy do tego przyzwyczajeni: przeciętny Polak zawsze, gdy zapytany jest o wynagrodzenie, poda nam kwotę dochodów swojej rodziny w skali miesiąca i to najczęściej w kwocie netto. Pora nauczyć się liczyć, jak Amerykanie; w ogólnej skali roku. Zbyt często zapominamy o trzynastkach, nagrodach jubileuszowych i dodatkowych wynagrodzeniach, uzyskiwanych poza naszą główną pracą.
 2. Rosnąca inflacja
  W tej chwili to 8%, ale przecież każde gospodarstwo domowe ma własną, indywidualną inflację: właścicieli kilku aut w rodzinie podwyżka cen paliwa dotyka nieco bardziej bezpośrednio niż tych, którzy samochodu nie mają. Podobne przykłady można mnożyć: nie każdy planuje remont, a więc rosnące ceny materiałów go nie dotkną, inni nie planują wymieniać elektroniki, a więc i ten problem jest poza nimi. Zanim rozpoczniesz zakupy, przemyśl, ile potrzebujesz pieniędzy, naucz się planować większe wydatki ze sporym, przynajmniej 10% zapasem, a na zakupach korzystaj z promocji.
 3. Rachunki domowe
  Niestety, nie unikniemy podwyżek z tytułu opłat za energię, gaz czy czynsze. Ważne, by nasz budżet nie był napięty do granic możliwości i by znalazła się w nim odrobina luzu. Skrupulatnie trzeba też prześledzić zasady oszczędzania energii i naucz się posługiwać najbardziej oszczędnymi programami w naszych urządzeniach. Bez instrukcji ani rusz, bo producenci często robią dla nas sporo, a my po prostu nie potrafimy prawidłowo korzystać z urządzeń.
 4. Raty kredytów
  Jeśli zadłużyłeś się „pod korek”, będziesz mieć problem. Zacznij zwracać uwagę na spłacanie w terminie karty kredytowej czy innych produktów i jeśli tylko możesz, daruj sobie zadłużanie się na konsumpcje. Licz się także ze wzrostem raty kredytu hipotecznego. Wcześniej czy później, podwyżka się pojawi.
 5. Spadek cen nieruchomości
  Jeśli planujesz zakup swojego M, spokojnie poczekaj. Wszystko wskazuje na to, że era mieszkań inwestycyjnych, kupowanych tylko po to, aby ulokować kapitał, właśnie odchodzi w przeszłość. Wprawdzie to wróżba z fusów, ale jest nadzieja, że nieruchomości nareszcie zaczną tanieć.
 6. Zmiany w inwestowaniu oszczędności
  Bez ryzyka trudno będzie przegonić inflację. Zainteresuj się wszelkimi produktami, które indeksowane są wskaźnikiem WIBOR. To jedyna szansa na ocalenie oszczędności bez nadmiernego ryzyka.
 7. Rozwiązanie dla kredytów frankowych
  Kredyt we franku to twój problem? Teoretycznie już nie, bo frankowicze wygrywają postępowania sądowe i wychodzą na prostą. Tylko dobrze zastanów się, ile wart jest twój czas. Sądy w Polsce nie działają pospiesznie i to delikatne określenie, dlatego przemyśl sprawę i zawrzyj ugodę z bankiem, w myśl zasady lepszy wróbel w garści… Rok i tak nie będzie łatwy.